Syed Modi International Badminton 2019 Championship

syedModiInternationalBadmintonChampionship

SYED MODI INTERNATIONAL BADMINTON CHAMPIONSHIPS 2019

HSBC BWF World Tour Super 300

26 November – 01 December

 BABU BANARASI DAS INDOOR STADIUM, LUCKNOW, INDIA

PRIZE MONEY USD 150,000

 Syed Modi International Badminton 2019 (BWF WT)

OFFICIAL NAME:
SYED MODI INTERNATIONAL BADMINTON CHAMPIONSHIPS 2019 (BADMINTON ASSOCIATION OF INDIA)
TOURNAMENT:
(26th) Tournament of HSBC BWF WORLD TOUR SUPER 300
PRIZE:
TOURNAMENT’S PRIZE MONEY USD 150,000
DATE TIME
26 NOVEMBER, 2019 (Tuesday) TO  01 DECEMBER, 2019 (Sunday) 
VENUE:
BABU BANARASI DAS INDOOR STADIUM, LUCKNOW, INDIAIndonesia Open 2019 (Venue)

CATEGORY TYPE:

MSWSMDWDXD

ONLINE ENTRY: 

Withdrawal deadline: Monday, November 4, 2019 11:59 PM (GMT +08:00)

PrizeMoney

Event Winner Finals Semifinals Quarterfinals Last 16
Singles $11,250 $5,700 $2,175 $900 $525
Doubles $11,850 $5,700 $2,100 $1,087.50 $562.50

PointDistribution

Winner RunnerUp 3/4 5/8 9/16 17/32 33/64 65/128
7,000 5,950 4,900 3,850 2,750 1,670 660 320

Men’s singles

Seeds

  1. China Shi Yuqi
  2. Hong Kong Ng Ka Long
  3. India Srikanth Kidambi
  4. India B. Sai Praneeth
  5. India Sameer Verma
  6. China Lu Guangzu
  7. South Korea Son Wan-ho
  8. Chinese Taipei Wang Tzu-wei

Women’s singles

Seeds

  1. China He Bingjiao
  2. Canada Michelle Li
  3. India Saina Nehwal
  4. Spain Carolina Marín
  5. South Korea An Se-young
  6. China Han Yue
  7. Thailand Pornpawee Chochuwong
  8. China Cai Yanyan

Men’s doubles

Seeds

  1. China Han Chengkai / Zhou Haodong
  2. India Satwiksairaj Rankireddy / Chirag Shetty
  3. South Korea Choi Sol-gyu / Seo Seung-jae
  4. Chinese Taipei Liao Min-chun / Su Ching-heng
  5. China He Jiting / Tan Qiang
  6. England Marcus Ellis / Chris Langridge
  7. Germany Mark Lamsfuß / Marvin Emil Seidel
  8. Russia Vladimir Ivanov / Ivan Sozonov

Women’s doubles

Seeds

  1. China Chen Qingchen / Jia Yifan
  2. China Du Yue / Li Yinhui
  3. China Li Wenmei / Zheng Yu
  4. South Korea Chang Ye-na / Kim Hye-rin
  5. China Liu Xuanxuan / Xia Yuting
  6. Russia Ekaterina Bolotova / Alina Davletova
  7. South Korea Baek Ha-na / Jung Kyung-eun
  8. India Ashwini Ponnappa / N. Sikki Reddy

Mixed doubles

Seeds

  1. England Marcus Ellis / Lauren Smith
  2. Hong Kong Tang Chun Man / Tse Ying Suet
  3. England Chris Adcock / Gabby Adcock
  4. China He Jiting / Du Yue
  5. Germany Mark Lamsfuß / Isabel Herttrich
  6. France Thom Gicquel / Delphine Delrue
  7. England Ben Lane / Jessica Pugh
  8. Russia Rodion Alimov / Alina Davletova

WINNERS

Year Men’s singles Women’s singles Men’s doubles Women’s doubles Mixed doubles
2009 India Chetan Anand India Saina Nehwal Indonesia Fauzi Adnan
Indonesia Trikusuma Wardhana
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi
India Arun Vishnu
India Aparna Balan
2010 Indonesia Dionysius Hayom Rumbaka China Zhou Hui Indonesia Mohammad Ahsan
Indonesia Bona Septano
China Xia Huan
China Tang Jinhua
China Liu Peixuan
China Tang Jinhua
2011 Indonesia Taufik Hidayat Thailand Ratchanok Intanon Japan Naoki Kawamae
Japan Shoji Sato
Singapore Shinta Mulia Sari
Singapore Yao Lei
Thailand Sudket Prapakamol
Thailand Saralee Thungthongkam
2012 India Kashyap Parupalli Indonesia Lindaweni Fanetri South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Lee Yong-dae
Thailand Savitree Amitrapai
Thailand Sapsiree Taerattanachai
Indonesia Fran Kurniawan
Indonesia Shendy Puspa Irawati
2013 Not held
2014 China Xue Song India Saina Nehwal China Li Junhui
China Liu Yuchen
China Chen Qingchen
China Jia Yifan
China Wang Yilu
China Huang Yaqiong
2015 India Kashyap Parupalli Denmark Mathias Boe
Denmark Carsten Mogensen
Malaysia Amelia Alicia Anscelly
Malaysia Soong Fie Cho
Indonesia Riky Widianto
Indonesia Richi Puspita Dili
2016 India Srikanth Kidambi South Korea Sung Ji-hyun Malaysia Goh V Shem
Malaysia Tan Wee Kiong
South Korea Jung Kyung-eun
South Korea Shin Seung-chan
Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Debby Susanto
2017 India Sameer Verma India P. V. Sindhu Denmark Mathias Boe
Denmark Carsten Mogensen
Denmark Kamilla Rytter Juhl
Denmark Christinna Pedersen
India Pranaav Jerry Chopra
India N. Sikki Reddy
2018 India Sameer Verma China Han Yue Indonesia Fajar Alfian
Indonesia Muhammad Rian Ardianto
Malaysia Chow Mei Kuan
Malaysia Lee Meng Yean
China Ou Xuanyi
China Feng Xueying
2019


 

Performances by nation till 2019

Position Nation MS WS MD WD XD Total
1  India 6 4 2 12
2  China 1 2 1 2 3 9
 Indonesia 2 1 3 3 9
4  Denmark 2 1 3
 Malaysia 1 2 3
 South Korea 1 1 1 3
 Thailand 1 1 1 3
8  Japan 1 1 2
9  Singapore 1 1
Total 9 9 9 9 9 45

TOURNAMENT DAYS

Match overview of Tuesday, November 26, 2019
Time Draw Score Duration Court
9:00 AM MS – Qualification
Aryamann TANDON India
India Siddharath THAKUR
21-19 21-11 0:55 BBD HALL – 1
9:00 AM MS – Qualification
Rahul Yadav CHITTABOINA India
India Kartikey GULSHAN KUMAR
21-13 21-17 0:44 BBD HALL – 2
9:00 AM MS – Qualification
Kiran GEORGE India
India Raghu MARISWAMY
22-20 21-16 0:39 BBD HALL – 3
9:00 AM MS – Qualification
Alap MISHRA India
India Harsheel DANI
21-16 21-12 0:35 BBD HALL – 4
9:30 AM MS – Qualification
Chirag SEN India
India B.M.Rahul BHARADWAJ
21-10 21-13 0:30 BBD HALL – 4
9:30 AM MS – Qualification
Ansal YADAV India
India Mithun MANJUNATH
21-16 13-21 21-16 1:05 BBD HALL – 3
9:30 AM MS – Qualification
Shreyansh JAISWAL India
India Kevin Arokia WALTER
21-10 21-17 0:36 BBD HALL – 2
9:30 AM MS – Qualification
HUANG Ping-Hsien Chinese Taipei
India Kaushal DHARMAMER
11-4 Retired 0:07 BBD HALL – 1
10:00 AM WS – Qualification
Ashmita CHALIHA India
India Aakarshi KASHYAP
21-13 21-18 0:35 BBD HALL – 4
10:00 AM WS – Qualification
Shruti MUNDADA India
India Ritika THAKER
21-19 21-13 0:37 BBD HALL – 1
10:00 AM WS – Qualification
Tanvi LAD India
India Prashi JOSHI
19-21 21-18 21-8 1:16 BBD HALL – 2
10:00 AM WS – Qualification
Rituparna DAS India
India Shikha GAUTAM
21-10 21-12 0:27 BBD HALL – 3
10:30 AM MD – Qualification
Manish GUPTA India
Pankaj NATHANI India
India Sohit HOODA
India Lakshay SAROHA
21-12 21-18 0:25 BBD HALL – 4
10:30 AM MD – Qualification
Gaurav DESWAL India
Tushar SHARMA India
India Saipratheek. K KRISHNAPRASAD
India Denis SHRIVASTAVA
21-13 21-14 0:31 BBD HALL – 1
10:30 AM MD – Qualification
Kapil CHAUDHARY India
Akshay KADAM India
India Prem Singh CHOUHAN
India Jigyashu PANT
21-14 21-14 0:29 BBD HALL – 3
10:30 AM MD – Qualification
M.R. ARJUN India
Dhruv KAPILA India
Thailand Supak JOMKOH
Thailand Pakin KUNA-ANUVIT
21-12 20-22 21-13 0:40 BBD HALL – 4
11:00 AM XD – Qualification
KIM Won Ho Korea
KIM Hye Rin Korea
India Kirtesh DHINDHWAL
India Rudrani JAISWAL
21-5 21-9 0:31 BBD HALL – 1
11:00 AM XD – Qualification
HO Wai Lun Hong Kong China
YUEN Sin Ying Hong Kong China
India Siddharth JAKHAR
India Deeksha CHOUDHARY
21-12 21-7 0:21 BBD HALL – 2
11:30 AM MS – Qualification
Rahul Yadav CHITTABOINA India
India Aryamann TANDON
21-10 21-16 0:31 BBD HALL – 3
11:30 AM MS – Qualification
Alap MISHRA India
India Kiran GEORGE
22-20 22-20 0:32 BBD HALL – 4
12:00 PM MS – Qualification
Ansal YADAV India
India Chirag SEN
21-18 21-18 0:35 BBD HALL – 1
12:00 PM MS – Qualification
HUANG Ping-Hsien Chinese Taipei
India Shreyansh JAISWAL
21-10 21-14 0:23 BBD HALL – 2
12:00 PM XD – Qualification
Arun GEORGE India
Anoushka PARIKH India
India Kapil CHAUDHARY
India Mayuri YADAV
21-17 20-22 21-17 0:54 BBD HALL – 3
12:00 PM XD – Qualification
Shivam SHARMA India
Rutaparna PANDA India
India Anjan BURAGOHAIN
India Ningshi Block HAZARIKA
21-11 21-11 0:27 BBD HALL – 2

Day3 Results | Syed Modi International Badminton 2019

Day4 Results | Syed Modi International Badminton 2019

Day4 Results Syed Modi International Badminton 2019
Day4 Results Syed Modi International Badminton 2019

Day6 Results | Syed Modi International Badminton 2019

For More Tournaments Visit  : www.thejournalpost.com & www.wikipediaweb. com